FAQ


Žádný učený z nebe nespadl. Pokud ti něco není jasné, klidně mrkni na otázky, na které se nás fanoušci často ptají. Pokud náhodou nenajdeš odpověď, ozvi se na info@thecave.cz - poradíme, vyřešíme!

Co všechno u vás můžu vyrábět a provádět?

  • Naučíš se pájet a propojovat součástky. Vyrobíš si plošňák.
  • Naučíme tě programovat Arduino, které bude tvoje elektro-díla ovládat.
  • Probereme, co se dá dělat s Raspberry Pi a jak ho využít třeba k automatizaci domácnosti (ovládání světel, spínání zásuvek, topení podle vlastního teploměru aj.)
  • 3D tisk, třeba i krabiček na elektroniku.
  • Vyřežeš si něco z papíru nebo folie pomocí laserového plotru. Nebo si necháš vypálit obrázek na dřevo nebo do plastového krytu na mobil.
  • Jakoukoli kombinaci výše uvedeného :) Máš vlastní projekt - geniální nápad, ale chybí ti nástroje a materiál? Přijď si to vykutit k nám!
  • A můžeš si u nás pořídit součástky. I na doma.

Můžu si to pak odnést domů?

Každopádně. Cokoli si vyrobíš u nás na workshopu nebo samostatné návštěvě, je tvoje. Odnes si to. Používej to. A chlub se tím! Proto to děláme :)

Kolik to stojí?

Samostatné vstupy tě vyjdou na 200 - 400 Kč, podle toho, kolik si jich pořídíš najednou. Mrkni na ceník. V ceně máš i základní součástky, další si u nás můžeš koupit.

Účast na workshopu stojí různě, najdeš to vždycky u konkrétní akce. (Ano, v ceně je i materiál na to, co si spolu vyrobíme a ty si to pak odneseš domů.)

Bude akce levnější, když se nás přihlásí víc?

Ano, bude. Za každého dalšího kutila, který přijde s tebou dáme slevu!

Dá se u vás platit kartou?

Dá. Pokud se objednáváš na akci, platí se kartou přes Internet. A přímo v dílně můžeš zaplatit hotově nebo kartou.

Můžu dát někomu vstup na kutění nebo na workshop jako dárek?

Rozhodně! Máme i malované dárkové poukazy, takže napiš na info@thecave.cz a domluvíme se!

Kde sídlíte a jak se k vám dostanu?

Dílna je v Praze na Vinohradech, Jana Masaryka 43. Jsme dobře dostupní MHDčkem. Autem je to trochu horší, protože se tu kolem špatně parkuje. Pro podrobnější instrukce mrkni na stránku Kontakt.

Dá se u vás někde zaparkovat?

Těžko, těžko. Přímo u nás ne. Kolem je pár placených fialových zón. Doporučujeme prostudovat mapu a vybavit se drobnými do automatu.

Co když jsem si nevybral/a z nabídky workshopů?

Nabídku workshopů se snažíme postupně rozšiřovat a obměňovat. Možná se ti trefíme do noty příště. Přidej se k nám do klubu, sleduj na FB a nic ti neunikne. Nebo nám napiš, jaké téma by se ti líbilo, třeba se chytíme a zpracujeme ho taky. :) A vždycky můžeš přijít s vlastním projektem.

Co když si chci vyrobit něco vlastního?

Super! Přijď, ukaž nám to a poradíme ti, jak jen budeme moct. Nebo na to přijdeme spolu. A pokud to máš všechno v malíku, dáme ti aspoň k dispozici prostor, vybavení a dodáme součástky.

Kdy můžu přijít? Musím se někde předem hlásit?

V dílně býváme obvykle ve všední dny večer, po šesté. Můžeš to risknout a zkusit přijít naslepo, ale je tam možnost, že tam zrovna nikdo nebude (nejsme tu na 100% každý den) nebo budeme mít dílnu plnou workshopářů, a nebudeme tak pro tebe mít místo, ani čas se ti věnovat.

Takže doporučujeme se předem nahlásit přes náš formulář. Nebo nám prostě napsat do mailu nebo na FB a nechat si od nás potvrdit, že tam nepojedeš zbytečně ;)

Potřebuju si vzít něco s sebou? Co musím umět?

Pokud se v oblasti bastlení elektroniky teprve rozkoukáváš, nejlepším startem je začátečnický kurz pájení. S tím pak už zvládneš leccos :)

Jinak nic zásadního mít ani umět nemusíš.

Můžu si u vás něco opravit?

To záleží na konkrétní věci, kterou chceš opravovat. Je lepší předem napsat a domluvit se, protože dost věcí třeba opravit ani nejde nebo to za tu námahu nestojí.

Můžu si u vás koupit součástky?

Můžeš, a to i na domácí kutění. Máme třeba Arduina, WiFi moduly a hromady nejrůznějších senzorů.

Je u vás nějaké omezení věku? S jak starými kutily pracujete?

Míváme kutící stánek na festivalech, a tam naše hračky často zaujmou i tu nejmladší generaci. A i oni si rádi leccos vyzkouší.

Na workshopech v dílně máme většinou doporučenou spodní věkovou hranici 8 let. Ale do osmnácti stejně musíme trvat na dospělém dozoru, který bude za kutila-juniora zodpovídat.

Jak se dozvím o nových workshopech a školeních?

Přidej se do našeho klubu kutilů a pošleme ti každý měsíc přehled. Nebo nás sleduj na Facebooku, tam vypisujeme termíny taky ;)

Můžu vás potkat i mimo dílnu? Jezdíte po nějakých akcích?

Jezdíme. Vozíme miniaturní verzi dílny po kutilských a podobných festivalech. Objevili jsme se třeba na Future Gate festivalu, na Maker Faire v Praze a rozhodně se chystáme i na další.

Co když nejsem z Prahy?

Občas děláme i víkendová školení. I na celé dva dny. A to už se dá stihnout leccos. Neváhej a přijeď. Nebo jestli víš o nějaké tematické akci nebo festivalu u vás ve městě, dej vědět, třeba přijedeme my za tebou. :)

Jaká je kapacita vašich prostor?

V zasedačce usadíme až 10 lidí, stejně tak naše dílna má 10 samostatných vybavených pracovních míst. Pro fotky a další info mrkni do sekce Dílna.

Chci u vás zorganizovat firemní nebo soukromou akci. Jde to?

Mělo by to jít :) Napiš nám na info@thecave.cz nebo do zpráv na FB a domluvíme se.

Můžu si pronajmout vaši zasedačku a udělat tam vlastní školení?

Rozhodně. Školení, nebo i přednášku, schůzku apod. I kdyby se to netýkalo elektroniky. Zasedačka s kuchyňkou (a s přístupem k WC) může fungovat i jako samostatná jednotka bez přístupu do těch vyloženě dílenských prostor.

Proč zrovna “The Cave”?

Vycházeli jsme z výrazu “mancave” - tak se říká prostoru, který má chlap-kutil doma jen pro sebe. Typicky v garáži, kůlně nebo ve sklepě. My ale ve své “jeskyni” rádi přivítáme i kutilky a kutilčata, tak jsme tu mužskou část názvu vypustili a jsme jen The Cave :)

Do you speak English?

Sure we do! There are no workshops in English being held in our makerspace regularly (cause there hasn’t been much demand for that so far). But if you come to us to work on your own individual project, we’ll do our best to help you out. Or if you can put together a group of friends or colleagues, we could arrange a special workshop for you. If you need to know more, have a question or a proposition for us, let us know at info@thecave.cz (or write to us on Facebook).